A megapixel (MP) a digitális képrögzítésre alkalmas eszközök (digitális fényképezőgépek, videókamerák, fényképezni tudó telefonok, webkamerák, stb.) felbontásának a meghatározásához használatos mutatószám (mértékegység).
Egyszerűbben: A digitális fényképek pixelekből vagyis képpontokból állnak. A megapixellel azt tudjuk megmutatni, hogy pl: egy digitális fényképezőgép hány képpontot tud rögzíteni egy fényképen.
1 Megapixel = 1millió pixel,
3 Megapixel = 3 millió pixel.
Miért fontos, hogy milyen felbontással készítjük el a képeinket?
Minél több képpontot rögzít a fényképezőgépünk:
annál több információt, részletet tartalmaz a képünk
annál jobban nagyítható
annál jobban szerkeszthető
és annál több helyet foglalnak majd a képek a számítógépünkön
több képpont = több információ = nagyobb adatmennyiség
A digitális fényképezőgépekben a képet soronként rögzítik, ezek a sorok pedig képpontokból állnak. Vagyis ha egy digitális fényképezőgépben a képérzékelőn 1920 sorban soronként 2560 darab fényérzékelő pont van, akkor az 5 megapixelt jelent (1920 x 2560 = 4.915.200).
Persze tudom, hogy nem pont 5 millió, de a fényképezőgépgyártók szeretnek kerekíteni. És furcsa is lenne azt mondani, hogy nekem négymillió-kilencszáztizenötezer-kétszáz képpontos gépem van.
A FELBONTÁS:
Ez a fogalom együtt magyarázandó a pixellel és megapixellel, azzal szorosan összefügg.
A felbontás azt határozza meg, hogy mennyi képinformációt, pixelt tartalmaz a képünk.
A fényképezőgépek esetében azt határozza meg, hogy hány megapixeles a fényképezőgépünk.
A digitális képfeldolgozásban használjuk a dpi kifejezést, mint a felbontás mértékegységét. A dpi a dots per inch kifejezés rövidítése, ami magyarul annyit jelent: pont/hüvelyk. Tehát a dpi felbontás az egy hüvelyknyi (1 hüvelyk ~ 2,54 cm) területre eső pontok számát jelenti.
Minél nagyobb ez a szám, annál jobb a kép minősége, vagyis annál nagyobb papír alapú kép nyomtatható belőle.
Ugyanaz a kép külömböző felbontásokban. A képek feletti számok azt mutatják hány pixel széles a kép. A legkisebb felbontásnál már megszámolhatóak a pixelek.
A videón érdemes megfigyelni, hogy a felbontás növelésével, a képminőség javulás egy bizonyos érték felett már nem látszik.
Abban az esetben viszont, ha papírképet szeretnénk az elkészült fotóinkból készíteni, érdemes mindig nagyobb pixelszámot, felbontást választani, mert bár szabad szemmel nem látszik, de nyomtatásnál szebbek lesznek a képeink!
MIRE ELÉG A FÉNYKÉPEZŐGÉPÜNK FELBONTÁSA?
Ha nem elégszünk meg annyival, hogy a digitális képeinket a számítógépünk monitorján nézegessük, hanem szeretnénk belőlük papírképeket készíteni, ügyelnünk kell a képek készítése során a felbontásra.
- Van egy 12,0 Megapixeles fényképezőgépünk,
a felbontását melyik értékre állítsuk? - Vásárlásnál mekkora felbontású gépet vegyünk?
Ha csak 9x13 vagy 10x15 -ös méretű fényképeket szeretnénk kinyomtatni, elegendő a legegyszerűbb fényképezőgép. Ma már nem kapunk 8-10 Megapixelnél kisebb felbontású gépet. Ezek felbontása pedig tökéletesen elegendő a nagyobb méretű képek kinyomtatáshoz is. Persze a fényképezőgépen ne a legkisebb felbontást állítsuk be.
A következő lista segít eligazodni abban, hogy melyik felbontás milyen felhasználáshoz elegendő, milyen méretben nyomtatható:
Csak monitoron való képnézegetéshez, közösségi portálokhoz, internetes felhasználáshoz, honlapokhoz szinte mindegyik felbontás használható.
480x640 ~ 300.000 pixel - nyomtatáshoz nem elegendő
2448x3264 ~8,0 MP és ettől nagyobb felbontású képekből a 30x40-es, és ettől nagyobb képek is nagyíthatóak. Mivel ilyen méretű otthoni nyomtatók nincsenek, ezeket vigyük el egy digitális fotólaborba, érdemes szakemberre bízni az elkészítésüket.
A FELBONTÁS MÉG NEM MINDEN!
Sokan a fényképezőgép felbontását egy olyan mérőszámnak tekintik, ami csak akkor jó, ha minél nagyobb! Számukra ez önmagában is elég ahhoz, hogy meghatározzák, hogy egy fényképezőgép jó-e, vagy nem. És ha a felbontása "jó nagy, akkor lehet vele jó képeket csinálni."
Ez az elmélet téves! Egy fényképezőgép minőségét nem ez az egy tulajdonság határozza meg!
Az Online fototanfolyam leckéit végigkövetve meglátjuk és megtanuljuk, hogy mennyire fontos egy jó objektív, mennyi segítséget ad egy állvány használata, és mennyire fontos, hogy kevés fényben ne csak villantsunk egy vakuval, hanem célzottan tudjuk vele megvilágítani a témánkat!
TÖMÖRÍTÉS:
Fontos kiemelni, hogy a képeknek az előzőekben leírt minőségét, nyomtathatóságát nemcsak a beállított felbontás befolyásolja. A felbontás mellett beállíthatjuk a képek tömörítésének a mértékét is.
A fényképezőgépeknél álltalában három-négy előre beállított minőségi fokozatot találunk, ezekből választhatunk. A legjob minőségű képekhez a nagy felbontás mellett érdemes a legkisebb (Super Fine) tömörítést választani.
A négy leggyakrabban használt minőségi fokozat és jelentése:
Economy: a legnagyobb tömörítés és ugyanakkor a legrosszabb minőség
Normal (standard): közepes tömörítés, közepes minőség
Fine: kisebb tömörítés, jó képminőség (papírképek készítéséhez minimum ez ajánlott!)
Super Fine: a legkisebb tömörítés, a legjob képminőség
FORRÁS: onlinefototanfolyam.hu
*Információk*
Üdv itt nálam, az én kis birodalmamban ahol megtalálod saját készítésű képeimet, sőt még a blogomat is olvashatod, persze ezt mindig összekapcsolom és így lesz ez egy FOTÓBLOG. Szerk* : Aleexa
Nyitás : Május 2.
Zárás: ???
Design: Saját , css: sam és aemy
Oldal: Aktív
//aleexafotoi.gportal.hu
New's
Ide kerülnek a kicsi frissek , csak pár szóban
Június 8: ×Új design..
× összes kritika megírva. Május 10:Fotózni indulás.. Május 7: Új design
Hamarosan új design.. Május 5: Új fotós leckék!