A zrsebessg mellett ez az, amivel jelentsen befolysolni lehet a kpre jut fny mennyisgt. (Ez hatrozza meg a mlysglessget is, de errl rszletesen az objektveknl olvashatsz.)
A rekeszrtk adja meg, hogy mennyi fnyt engednk a gpbe, s vilgtja meg a fnyrzkelt.
A blende, vagy ms nven rekesz, az objektv vltoztathat mret, kr alak nylsa. Ezen keresztl jut fny a fnykpezgp fnyrzkeljre. Egyszerbben: Ez nem ms, mint egy olyan lyuk az objektven bell, amelynek az tmrjt cskkenthetjk illetve nvelhetjk. Ezzel szablyozva a fnyrzkelkre jut fny mennyisgt.
Minl nagyobb ez az rtk, annl kisebb a nyls (lsd a rekeszrtkek kpet), s annl kevesebb fny jut a fnykpezgpbe. A rekesz egy rtkkel val cskkentse (pl.: f/16-rl f/11-re) ktszer annyi fny beengedst jelenti, a rekesz egy rtkkel val nvelse feleakkora fnymennyisg pedig beengedst jelenti.
REKESZLLT GYR:
A hagyomnyos tkrreflexes (SLR) gpeknl mg az objektven tallhat rekeszllt gyrn tudtuk belltani a rekeszrtket, majd a technika fejldsvel, a digitlis tkrreflexes (DSLR) gpeknl az objektvrl eltnt a rekeszllt gyr. A rekeszrtket itt mr csak a fnykpezgpen, annak menjben tudjuk belltani.
A rekeszszmok nvekv sorrendben: 1.2; 1.4; 1.8; 2.0; 2.2; 2.5; 2.8; 3.2; 3.5; 4.0; 4.5; 5.0; 5.6; 6.3; 7.1; 8.0; 9.0; 10; 11; 13; 14; 16; 18; 20; 22; 32; 45; 64.
Amint ltjuk szp hossz szmsor. A rekeszllt gyrn azonban nem volt ennyi hely, hogy ez a sok rekesz szm mind elfrjen, s nem is volt ilyen sok belltsi lehetsg. Ehhez a technika fejldse kellett. A szabvny rekesz sor a kvetkez volt: 1.4; 2; 2.8; 4; 5.6; 8; 11; 16; 22; 32; 64.
A rekesz belltst szablyozhatjuk mi is manulisan, vagy hagyhatjuk, hogy a fnykpezgp lltsa be a zridvel egytt automatikusan, a helyes megvilgts elrshez.
Amennyiben a blendt mi szeretnnk lltani a fnykpezgpnkn, a manulis vagy a idautomata zemmdot kell vlasztanunk. Ezeknek az zemmdoknak az elnye, az automata zemmddal szemben, hogy nagyobb szabadsgot, nagyobb kreativitst enged a fnykpsznek.
A REKESZ S A ZRID SSZEFGGSE:
Milyen zridt vagy rekeszt hasznljunk?
A helyes expozcihoz a zrid s a rekesz megfelel belltsa szksges. Ennek a kt rtknek (ugyanolyan krlmnyek kztt) tbbfajta varicija is helyes expozcit ad. Ha a rekeszt s a zrsebessget is egyszerre, de ellenkez irnyban lltjuk ugyanolyan rtkkel, ugyanazt a megvilgtst rjk el.
Pldul: 1/125 msodperc 6,3-as rekesszel, ugyanazt a megvilgtst adja, mint 1/160 msodperc 5,6-os rekesszel. Hogy melyiket hasznljuk? Attl fgg milyen tmt, milyen krlmnyek kztt fotzunk.
Hol van szksg a gyakorlatban a zrid vagy rekesz megvlasztsra?
- A zrid bizonyos kpeknl, pl: egy mozg autnl, vagy egy sportolnl meghatroz lehet. Ha a fnykpezgp szmunkra nem a megfelel rtkekkel dolgozik, s gy gondoljuk, hogy a fnykpen az aut, vagy sportol be fog mozdulni, akkor fell kell brlnunk.
Mivel egy ilyen kpnl rvid expozcis idvel kell fnykpeznnk, hogy a mozg aut ne mosdjon el, vlasszuk a rekeszautomata zemmdot, s lltsunk be rvidebb zridt. (pl: 1/500, 1/1000 msodpercet)
Vagy msik lehetsgnk, hogy a rekeszen kell nyitnunk s akkor a fnykpezgp automatikusan rvidebb zridvel fog dolgozni. (Ha a rekeszen nyitunk, akkor a zrid cskkenni fog, hogy a helyes expozci megmaradjon.)
- Arekesz szintn meghatroz lehet, pl: egy portrnl. Ha azt szeretnnk, hogy a httr elmosdott, letlen legyen, ezzel kiemelve az alakot, akkor nagy rekesznylssal (szmszerleg kisebb rtkkel) kell fnykpeznnk, mert gy kisebb a mlysglessg.
Teht a rekesz befolysolja a mlysglessget, a zrid pedig befolysolhatja a kpek bemozdulst, vagy mozdulatlansgt. gy kell megvlasztanunk e kt rtket, hogy az expozci is helyes legyen, a fotzott tmhoz megfelelen.
Ne felejtsk el, mint a helyes expozcit befolysol tnyezt az rzkenysget sem. Ha szksges, s a fnykp gy kvnja emelhetnk az rzkenysgen. gy rvidebb zridvel fnykpezhetnk, vagy tgabb rekesznylst hasznlhatunk.
Ezt mr neknk kell eldnteni, vagy kiksrletezni.
A kt mintakpen jl ltszik a nagyobb s a kisebb rekesznyls hatsa.
Minl nagyobb a rekesznyls (szmszerleg minl kisebb), annl kisebb lesz a mlysglessg.
FOTK KT NAGY ELLENSGE: KIGS S BEGS
Egy olyan dologgal kezdem ezt a rszt, amit majd a kvetkez leckben is meg kell emltenem. Mgpedig, hogy az emberi szem, sokkal jobb optikai rendszer, mint brmelyik fnykpezgp. Legyen az digitlis, vagy negatvos. Sokkal jobban alkalmazkodik az eltr, sokszor szlssges fnyviszonyokhoz, mint a fnykpezgpek, s ezltal sokkal tbb rszletet ltunk. A vilgos s a stt terleteken is.
Az elkszlt fnykpek esetben akkor van baj, ha a fnyviszonyok miatt, a kpek egyes terletei teljesen fehrek, vagy feketk lettek. Olyannyira, hogy ezeken a terleteken mr nincs is rszlet.
A teljesen vilgos, fehr terleteket hvjuk kigett kprszleteknek, a stt, teljesen fekete kprszletekre pedig azt mondjuk, hogy begett, vagy bebukott.
Mirt baj ez neknk?
Mert ezeken a terleteken semmilyen utlagos technikval nem tudunk rszletet, kpinformcit elcsalogatni!
Utmunka esetben a kigett rszek stttsnl csak szrks foltokat kapunk a hasznlhat rszletek helyett, a bebukott kprszletek vilgostsnl, pedig csak kpzajt.
A bal oldali mintakpen, kkkel vannak a kigett kprszletek bekarikzva, a jobb szls kpen zlddel a begett kprszletek.
Fontos, hogy igyekezznk gy elkszteni a kpinket, hogy a kigst s bebukst elkerljk.
Ezekre az esetekre lehet megolds a RAW formtum, de errl ksbb a Kpformtumok leckben lesz sz.
Hogy tartalmaz-e egy kp kigett, vagy begett kprszleteket, azt a hisztogrammal is meg tudjuk nzni. Errl pedig ksbb, a fnymrk leckben runk.
A REKESZ HATSA AZ JSZAKAI KPEKRE:
Az elbb azt rtam, hogy a rekesz befolysolja a mlysglessget. A szkebb rekesznyls nagyobb mlysglessget jelent. Van azonban mg egy fontos tnyez is, amivel szmolnunk kell a rekesz belltsnl, s ez az jszakai kpek ksztsnl lesz lthat.
Az elz leckben emltettk, hogy az jszakai kpek ksztsnl hossz zridvel fnykpeznk, hogy az rzkelk (CCD, CMOS) megfelel mennyisg fnyt tudjanak rgzteni. A helyes expozcit azonban a zrid s rekesz egyttesen befolysoljk.
Ekkor felvetdik a krds, hogy milyen rekeszt hasznljak?
szkebbet s akkor hosszabb ideig exponlunk,
vagy tgabb rekeszt vlasztunk, s akkor a zridt cskkenthetjk
A megoldst a mintakpen ltjuk.
A lmpk fnye az, ami aszerint vltozik, ahogy a rekeszt szktjk. Vagyis, ha tg rekesszel fotzunk, a lmpk s fnyforrsok fnyei kr alakban elmosdnak. Ha szkebb rekesszel fotzunk, akkor ugyanezen lmpk, s fnyforrsok fnyei csillag formban (szablyos sokszgben) jelennek meg. A csillag szrainak a szma a rekesz lamellinak a szmtl fgg. (A lamellkkal oldjk meg a gyrtk, hogy a rekesz vltoztathat mret legyen, ezek a lamellk lthatak az els mintakpen.)
A rekesz szktsnek a mrtke pedig attl fgg, hogy mennyire szeretnnk, hogy ez a csillagforma ltszdjon. Minl szkebb a rekesz, annl nagyobbak, hosszabbak a csillagformnak a szrai.
Ennek mrtke pedig legyen zls dolga, de vigyzzunk, knnyen tlzsba lehet esni, s ez a rszletek rovsra mehet.
A helyes expozcirl kzben nem szabad elfeledkezni!
A mi hrom mintakpnknl is, ahogy szktettk a rekeszt, gy nveltk a zridt. Az els kpnknl 1/8mp, a msodik kpnl 1mp, a harmadik kpnl pedig mr 8mp volt a zrid. Az llvny hasznlata pedig ilyen kpeknl ktelez!
A PLUSZ-MNUSZ KORREKCI:
Meg kell emltennk mg egy, a helyes expozcit befolysol lehetsget, az expozcis korrekcit, amivel alul- illetve tlexponlhatjuk a kpnket.
Egyszerbben: sttebbre, vagy vilgosabbra llthatjuk az elkszl fnykpnket.
Ezt a korrekcis lehetsget kt rtkkel tudjuk lltani pozitv s negatv irnyban, rtkenknt hrom lpsben. Hasonl eredmnyt kapunk, mint amikor a zridn, vagy a rekeszen vltoztatunk. A cl mind a kt esetben a helyes expozci megtallsa, csakhogy a plusz-mnusz korrekci alkalmazsnl finomabb lpsenknt kereshetjk meg a szmunkra jl exponlt kpet, ami nem biztos, hogy ugyanaz, mint a fnykpezgp szerint.
Vagyis nem szabad elfeledni, hogy a plusz-mnusz korrekci alkalmazsnl az expozcit (rekesz, zrid) a fnykpezgp lltja be, mi csak eltrhetnk tle a korrekci megadsval! Finom hangoljuk a kpnket.
Mg az egyszerbb, kompakt fnykpezgpek is megengedik, hogy a gp fnymrjt fellbrlva mdostsunk az ltala meghatrozott expozcis rtkeken. A helyes expozcit a kompakt s a bridge fnykpezgpeknl is az automatika lltja be, de mi ennek a gombnak a segtsgvel mdosthatunk egy kicsit rajta.
Hogyan mkdik? A fnykpezgpeken megkeressk a plusz-mnusz gombot:
a megnyomsa utn a jobbra-balra mutat vlasznyilakkal bellthatjuk a korrekci rtkt
vagy a gombot nyomva tartva a vezrltrcsa elforgatsval llthatjuk be a korrekci mrtkt. (tkrreflexes gpeknl)
Minden esetben a fnykpezgp LCD monitorjn ltjuk a bellts rtkt. (lsd a kpet jobbra fent, bekarikzva)
A bal oldali kp korrekci nlkl, a jobb oldali +1 korrekcival kszlt. A sok megcsillan ablak s az ellenfny miatt korrekci nlkl egy kicsit sttebb a kp.
A korrekcira akkor van szksg, ha a krlmnyek megzavarjk a fnykpezgp fnymrjt.
Pl.:
napos, nagyon vilgos homokos tengerpart
ers napstses idben rnykban, pl: egy fa alatti rnykban, ha ltszik a vilgos httr is
ha tl sok vilgos fellet van a fotzand tmn s a gp sttre lltja a kpet
ha tl sok stt fellet van a fotzand tmn s a gp vilgosra lltja a kpet
tli havas tj
Ekkor hasznlhatjuk a +, - korrekcit, a fotzott tmnak megfelelen.
Ha a kpnk tl stt, vilgosabbra kell lltani, pozitv irnyban.
Ha a kpnk tl vilgos, stttennk kell negatv irnyban.
A kpen: kt kompakt fnykpezgp, vlasztgombjai lthatak, amelyeken ms-ms
elrendezsben, de megtallhat ez a gomb.
Bemutatom Zsuzsi babt az Online fottanfolyam lland modelljt!
Igen! s nem!
Nem, nem vettem el a kislnyom babjt, csak klcsnkaptam nhny mintakp ksztshez. Igen egy babt! Csak azrt, hogy megmutassam, gyakorolni lehet akr egy babval is. Amikor mg fnykpsz tanul voltam, az osztlytrsakkal gyakoroltunk, egymst fnykpeztk, de hamar rjttnk, ha egyedl vagyunk s gyakorolni szeretnnk, akkor is szksg lesz valakire. Itt lehet nagy segtsg egy baba. A legjobb megolds, ha sikerl beszereznnk egy prbababt. leth alakjval a legjobb megolds - persze az ember utn.
Tbb elnye is van egy ilyen modellnek:
mozdulatlan
nem nyafog
kitart, brmeddig kpes egy helyben maradni
nem kerl pnzbe
De ne felejtsk! A gyakorls nem r vget egy babval. A tanultakat mindig ki kell prblni egy emberen is, s ehhez sem fontos modell. Krjk meg a csaldtagokat, bartokat, bartnket. Ha adunk nekik ksbb a rluk kszlt kpeinkbl, mskor is szvesen segtenek.
FORRS : onlinefototanfolyam.hu
*Informcik*
dv itt nlam, az n kis birodalmamban ahol megtallod sajt kszts kpeimet, st mg a blogomat is olvashatod, persze ezt mindig sszekapcsolom s gy lesz ez egy FOTBLOG. Szerk* : Aleexa
Nyits : Mjus 2.
Zrs: ???
Design: Sajt , css: sam s aemy
Oldal: Aktv
//aleexafotoi.gportal.hu